کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن در آبیاری تحت فشار

10 / 10
از 1 کاربر

پلی پارس ایرانیان

کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن در آبیاری تحت فشار

آبیاری همانطور که از نامش پیداست آب دادن به گیاهان زراعی و زینتی است، آبیاری در دنیای کنونی علمی پیشرفته است که با توجه به منابع محدود باید آبیاری مهندسی شده و دقیق باشد. آبیاری به روش‌های سنتی امروز دیگر پاسخگوی زمین‌های بزرگ تحت کشت نمی‌باشد و به دلیل منابع محدود آب‌های در دست روش‌های نوین آبیاری توسعه یافت. با پیشرفت تکنولوژی و سیستم‌های آبیاری نیز دستخوش تغییرات عظیمی گشته است و در این بره از زمان روش‌های نوین آبیاری را تحت نام آبیاری تحت فشار می‌نامیم.

آبیاری تحت فشار از این رو تحت فشار نامیده می‌شود که یک پمپ با فشار آب را به داخل لوله و اتصالات پمپ می‌کند و بنا بر طراحی و نوع سیستم در زمین جاری می‌شود. آبیاری تحت فشار بیشتر به آبیاری قطره‌ای، آبیاری بارانی و آبیاری زیر سطحی تقسیم بندی می‌شود که هر کدام از این روش‌های آبیاری بنا بر نوع محصول و کیفیت زمین تحت پوشش خود تجهیزات و طراحی منحصر بفرد خود را دارند.

لوله و اتصالات پلی اتیلن پر کاربردترین نوع تجهیزات (لوله و اتصالات) در سیستم‌های آبیاری تحت فشار و آبیاری قطره‌ای می‌باشد و سیستم‌های آبیاری تحت فشار یکی از سیستم‌های آبیاری مناسب جهت بهره‌وری بیشتر از منابع آب می‌باشد.

انواع اتصالات پلی اتیلن و لوله پلی اتیلن در کشاورزی صنایع وابسته به آن کاربردهای فراوانی دارد, کنترل منابع آبی و جلوگیری از هدر رفت آب و مزایای بسیار و منحصر بفرد لوله و اتصالات پلی اتیلن باعث استفاده بیش از پیش از این لوله‌ها شده است. لوله‌ پلی اتیلن و مخصوصا اتصالات آبیاری قطره‌ای و دیگر انواع مختلف شبکه‌های آبیاری تحت فشار به راحتی و بسرعت نصب، راه‌‌اندازی و آماده بهره‌برداری می‌شوند و طول عمر این سیستم‌های آبیاری بواسطه خواص مکانیکی منحصربفرد اتصالات و لوله پلی اتیلن بسیار بالا و مقرون بصرفه خواهند بود.

سیستم‌های آبیاری تحت فشار یکی از سیستم‌های آبیاری مناسب برای بهره‌وری بیشتر از منابع آب می‌باشد. ایران یکی از کشورهای خشک و کم باران جهان به حساب آمده و متوسط بارندگی آن 250 میلی متر است. متوسط بارندگی در استان یزد بین 90 تا 100 میلی متر بوده که سالانه با کاهش سفره آب زیر زمینی و پایان رفتن آن مواجه هستیم.

80  درصد آب برداشت شده از سفر‌ه‌های آب زیر زمینی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و بقیه در صنعت شرب و بهداشت استفاده می‌گردد و بیش از 90 درصد آب استحصالی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، لذا با توجه به کمبود آب در کشور، صرفه جویی از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد که ما با استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار می‌توانیم در مصرف آب صرفه جویی کنیم و حتی سطح زیر کشت را نیز افزایش دهیم.

با توجه به اهمیت آب در کشاورزی و تولید محصول در آینده‌ای نزدیک به جای تعیین عملکرد محصول در هکتار، تولید محصول به ازای هر واحد آب مصرفی ارزشیابی خواهد گردید.

با استفاده از اتصالات مخصوص آبیاری و کشاورزی در شبکه آبیاری تحت فشار، راندمان آبیاری در بخش کشاورزی را میتوان افزایش داد و آن را ضمانت نمود.

برخی از مزایای استفاده از لوله و اتصالات پلی اتیلن در کشاورزی

  • کاهش هزینه‌های مرتبط به سیستم‌های نصب و راه‌اندازی و مدیریت آبیاری
  • افزایش سرعت، حجم و فشار انتقال آب پاک به محصولات کشاورزی به صورت کاملا کنترل شده
  • کاهش از دست دادن آب و یا نشت آب در مقایسه با سیستم‌های لوله کشی سنتی
  • افزایش بهره‌وری از تجهیزات و کارکنان با توجه به نصب و راه‌اندازی آسان
  • کاهش خطر از کار افتادگی سیستم آبرسانی
  • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری سیستم آبیاری و آبرسانی
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :